czwartek, 14 lipca 2011

Sport to zdrowie!

Ruch może zastąpić niemal każde lekarstwo. Ale żaden lek nie zastąpi nam ruchu. Warto więc aby aktywny tryb życia stał się naszym nawykiem. To może polepszyć nie tylko nasze zdrowie, ale także samopoczucie.
Szybki rozwój cywilizacji mocno zmienił tryb życia człowieka sprzyjając eliminacji pracy fizycznej i ogólnej bezczynności ruchowej. Obecnie coraz trudniej znaleźć ludzi wykonujących bardziej intensywną pracę mięśniową. Przeobraził się ponadto styl spędzania wolnego czasu, który coraz mniej sprzyja uprawianiu sportu i fizycznej rekreacji. Niektóre badania szacują że zaledwie trzydzieści procent dzieci i młodzieży, oraz dziesięć procent dorosłych uprawia wysiłek fizyczny odpowiadający podstawowym potrzebom fizjologicznym organizmu. Niestety Polacy zaliczani są do grupy najmniej ruchliwych społeczeństw w Europie.

Rola sportu


Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci literatura naukowa przedstawiła bardzo obszerny materiał poświęcony powysiłkowym zamianom w funkcjach i strukturach ludzkiego organizmu. Systematyczna aktywność fizyczna nie tylko stymuluje prawidłowy wzrost i rozwój w okresie dzieciństwa i młodości ale przede wszystkim zapewnia utrzymanie zdrowia i kondycji w wieku dorosłym, a także spowalnia proces starzenia oraz łagodzi dolegliwości wieku starszego. Dużo uwagi poświęca się takim aspektom jak rola aktywności fizycznej w kształtowaniu kondycji układu sercowo-naczyniowego, sprawność wykorzystywania tlenu czy usprawnianie mechanizmów odpornościowych. Układ krążenia przyzwyczajany do częstego wysiłku dostosowuje się do zwiększonych wymagań, co objawia się rozrostem serca i zwiększoną jego zdolnością do pompowania krwi. W niektórych przypadkach wydajność pracy serca może wzrosnąć nawet dwukrotnie w porównaniu do okresu przed rozpoczęciem treningów. Efektem jest zwiększone poczucie komfortu i większa wytrzymałość. Poddany wysiłkowi fizycznemu organizm doskonali funkcjonowanie wątroby, gospodarkę hormonalną, enzymatyczną oraz gruczołów dokrewnych.

Wnioski


Systematyczna wysiłek sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej, zabezpiecza przed spadkiem siły mięśni, zmniejsza sztywność stawów, zwiększa zakres ruchów, a także chroni układ kostny przed demineralizacją i osteoporozą. Osoby aktywne fizycznie często chętniej przestrzegają innych zachowań prozdrowotnych,takich jak: rezygnacja z nałogów, racjonalny sposób żywienia, dbanie o właściwy cykl pracy i wypoczynku. Ruch wpływa korzystnie nie tylko na nasze ciało, ale jest to także doskonały trening naszego charakteru - poprzez ćwiczenia uczymy się systematyczności, wytrwałości i dążenia do celu.

1 komentarz: